Infoks


Lihased ja liikumine


Inimene on liikur ning see vajab liigutamist. Liikumist ei asenda ükski ravim. Kõige kardinaalsem tee tervise tugevdamiseks on kehaline aktiivsus. On juba ammu enne meid targad öelnud tabavalt:

“ Miski ei kurna ja purusta inimest niivõrd, kui kestev kehaline aktiivsusetus” Aristoteles

 

Kehalised harjutused võivad asendada paljusid ravimeid, kuid pole ühtki ravimit, mis asendaks kehalisi harjutusi.” A.Mosso, 1908 a. Itaalia füsioloog.

 

“Enamikus haigustes pole süüdi ei loodus ega ühiskond, vaid ainult inimene ise. Kõige sagedamini põeb ta laiskuse ja ahnuse pärast, mõnikord ka rumaluse pärast.”

N. Amassov

 

Inimene peab ennast mõistusega olevuseks ( Homo Sapiens). Kahjuks kasutab ta oma mõistust selleks, et põhjendada kehalisest aktiivsusest loobumist, mitte aga selleks, et sundida ennast liikuma. Sellest barjäärist ülesaamiseks on ühtedel vaja emotsionaalset laengut. Selle võib pakkuda meeldiva kamba kujunemine, kuid samuti ka märgukell, mis annab teada tervisehäireteni jõudmisest. Teised vajavad detailset teaduslikku põhjendust kehalise aktiivsuse tervistava mõju kohta.

 

Peamine füsioloogiline mehhanism, mille kaudu kehaliste harjutuste süstemaatiline sooritamine tervist tugevdab, on organismi adaptsiooni- ehk kohanemisvõime tõhustamine koos selleks vajalike varude suurendamisega. Treenimise põhimõte.

 

Psühholoogilised uuringud lisavad omaltpoolt järgmised tulemused:

Kehaline treening parandab enesetunnet, enesehinnangut ja enesekontrolli ning aitab maandada stressi, ärevushäireid ja igapäeva pingeid. NB! Muutused ei teki päeva pealt.

Silmas tuleks pidada aeroobse energiatootmise printsiipi. Nimelt lihastöö tulemusel muutub keemiline energia mehaaniliseks ning kauakestvaks pingutuseks on tarvis aeroobset keskkonda. Anaeroobne keskkond tekib siis, kui intensiivsus on viidud maksimumini ning tekkiv piimhape võtab meilt ära võimaluse töötada kauem, kui 5 minutit. Aeroobses keskonnas on organism varustatud mõõdukas koguses hapnikuga ning energiavarusid kasutatakse mõistlikus koguses ökonoomsemalt. Pingutuse kestsus võib olla kuni 5 tundi. Aeroobika – jooksmine, jalgrattasõit, ujumine, uisutamine, sõudmine.